Iki šiol bandžiau susitvardyti ir slopinti nusivylimą bei pyktį savo viduje, tačiau "Žalgiriui" pralaimėjus Belgrade, trūko ir mano kantrybė. Nesigilinsiu į pralaimėjo priežastis ir trenerio klaidas. Noriu "užkabinti" kitą ne mažiau aktualią Lietuvos krepšiniui problemą, nes kaip "Šiaulių" komandos fanas ir Lietuvos krepšinio patriotas negaliu susitaikyti, kad vienas talentingiausių Lietuvos jaunųjų krepšininkų Mindaugas Kuzminskas, dėl nesuprantamų ir sunkiai paaiškinamų priežasčių šildo atsarginių žaidėjų suolelį.
Dar praėjusio sezono metu Vladimiras atsisveikino su keliais treneriais, kaip jis pats sakė, dėl galimybės pasireikšti jauniesiems krepšininkams trūkumo. Šiais metais pasirinkta kiek kitokia taktika - "išskolinti" jaunąsias žvaigždes kitiems krepšinio klubams. Jau dabar matome, kad tai išėjo į naudą Adui Juškevičiui, Vyteniui Lipkevičiui, Šarūnui Vasiliauskui, estui Vene. Tačiau Mindaugas Kuzminskas buvo paimtas į "Žalgirį", tikėtina, su didele viltimi ir lūkesčiais. Rezultatą matome dar neįpusėjus sezonui. Net LKL Mindaugas težaidžia po 13 minučių, kai dar praėjusiais metais aikštelėje praleisdamas po 26 minutes jis čempionatą užbaigė būdamas trečioje pozicijoje pagal rezultatyvumą. Atsakykite man į klausimą, ką Mindaugui dar reikia įrodinėti LKL?
Jau nekalbant apie Europos taurės turnyrą. Gerb. Aco Petrovičius, ko gero, net nežino Mindaugo pasirodymo Europos taurės turnyre praėjusį sezoną istorijos, treneriui, ko gero, niekas nepasakė, kad Mindaugas yra tapęs vieno iš Europos taurės turnyro turų MVP. Tolimesnis logiškas žingsnis - Eurolyga. Tačiau tik ne atsarginių žaidėjų suolelis. Liūdna ir net nepatogu dabar žiūrėti į Mindaugą, kurį išleidžia 2-3 minutėms svarbių rungtynių metu (o dažniausiai iš viso neišleidžia), praėjusį sezoną pasitikėjimu spindėjęs žaidėjas dabar tapo savus uždavinius sprendžiančio trenerio malonės įkaitu.
Peršasi mintis - yra geresnių už Mindaugą. Tačiau žvelgiant į Šalengos formą ir žaidimą, net ir prie didžiausių simpatijų Šalengai, nerandu paaiškinimo. Ir net nekalbant apie visiškai tusčias paskutiniąsias Eurolygos varžybas prieš Belgrado "Partizan" (tokios varžybos buvo beveik visos). Pakanka pažvelgti į LKL - Dainius aikštelėje praleidžia po 16 minučių, pelno po 6,7 taško, meta tritaškius vos 25% taiklumu, dvitaškius 60,9%, baudas 72,2% ir surenka po 6,9 efektyvumo balo. Mindaugas Kuzminskas aikštelėje praleidžia po 13 minučių, pelno po 8,4 taško, meta tritaškius 46,2% taiklumu, dvitaškius 64%, baudas 77,3% ir surenka po 10,5 efektyvumo balo. "Žalgiris" triuškina "Lietuvos Rytą" 30 taškų skirtumu, tačiau Mindaugas šildo atsarginių suolelį. Tuo tarpu Šalenga per 20 minučių sugeba įmesti 7 taškus ir surinkti 4 efektyvumo balus. Galėčiau net lažintis, jog Mindaugas būtų pasirodęs geriau nei Šalenga Belgrade.
Ir nereikia kritikuoti jaunojo puolėjo gynybos - pakanka pasižiūrėti, kaip ginasi Artūras Milaknis, neįsivaizduoju, kaip dar būtų galima prasčiau gintis.
Sužaidus 6 varžybas Eurolygoje Šalenga vidutiniškai per 20 aikštelėje praleistų minučių pelno vos po 3,2 taško, dvitaškius mesdamas vos 30% taiklumu, tritaškius apgailėtinu 12,5% taiklumu ir surinkdamas vos po 1,8 efektyvumo balo. Artūro Milaknio efektyvumas per 19 minučių siekia vos 1,7 balo. Manote, kad Mindaugas galėtų žaisti blogiau? Aš asmeniškai netikiu, nes tai tiesiog neįmanoma po to, ką matėme praėjusio sezono metu.
Apmaudu matyti krepšininką, kuris ateityje galėtų būti vienas pagrindinių Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės ramsčių, ant atsarginių žaidėjų suolelio. Donatas Motiejūnas vaidina svarbų vaidmenį Trevize, Jonas Valančiūnas tobulėja "Lietuvos ryto" komandoje, abu gauna žaidybinio laiko. Nesuprantama ir "Žalgirio" vadovų pozicija - kam kviesti Kuzminską iš "Šiaulių" ir sodinti ant "Žalgirio" suolelio? Ar nuo to didėja krepšininko vertė? Ne. Ar žaidėjas tobulėja sėdėdamas ant suolelio? Ar jis bręsta ateities "Žalgirio" pergalėms? Ne. Kalbama, jog jaunajam vilniečiui pranašaujamas šaukimas NBA naujokų biržoje (buvo ne vienas straipsnis apie NBA skautus, kurie Kaune stebėjo perspektyvųjį puolėją), bet jei žaidėjas ir toliau sėkmingai šildys atsarginių suolelį, joks NBA klubas žaidėjo nepašauks. O kaip gali pašaukti žaidėją, jei nežinai jo galimybių, nes krepšininkas tiesiog nežaidžia - jis nematomas. Nesu specialistas, bet man atrodo, kad nuo to, ar žaidėjas pašaukiamas NBA naujokų biržoje, ar ne, priklauso žaidėjo vertė ir Europoje. Kam reikalingas pasitikėjimą praradęs žaidėjas? Po tokio sezono reabilituoti žaidėją (kai labai tikėtina, kad gerb. Aco Petrovičiaus jau nebeliks) bus itin sunku.
Gerb. Vladimirai, prašau, nesužlugdykite vieno talentingiausių Lietuvos ateities kreipšininkų - suraskite kitą trenerį arba perleiskite krepšininką kitam klubui, kuriame jis turės galimybę pasireikšti. Kodėl tas klubas negalėtų būti "Šiauliai"?
Juodasis Lokys
"Šiauliai Eina!"
Svetainė lkl.lt už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi lkl.lt lankytojo nuomonė